اعتبا-سنجی-مشتری-مرات

سامانه مرات irmerat.ir

در مقاله امروز نیازآتی قصد داریم شما را با سامانه اعتبارسنجی مرات imerat.ir آشنا نماییم.

هنگامی که نیاز به وام بانکی داریم ، به بانک مراجعه می کنیم. وام هایی که تحت عناوین مختلف نظیر ، مسکن ، خودرو ، تعمیرات ، ازدواج و .. با سودهای گوناگون به متقاضیان پرداخت می شود.

یکی از دغدغه های مهم بانک ها اعتبارسنجی مشتریان می باشد.

اعتبار سنجی به این معنا می باشد که آیا متقاضیان دریافت وام ، امکان پرداخت اقساط وام را خواهند داشت یا خیر

زیرا حتی با دریافت ضمانت های گوناگون سیستم بانکی کشور علاقه ای به دردسر افتادن در بازگشت وام های پرداختی ندارند.

هر کدام از بانک ها برای خود سیستم اعتبار سنجی دارند که ممکن است به صورت سنتی باشد یا سامانه های اینترنتی که کار متقاضیان را نیز راحت کرده است ، زیرا لازم نیست دائما در حال رفت و آمد به بانک باشیم.

بانک قرض الحسنه رسالت در این زمینه پیشرو بوده است و با معرفی سامانه اعتبارسنجی مشتری مرات توانسته گام مهمی در زمینه دولت الکترونیک بردارد.

بانک قرض‌الحسنه رسالت با مالکیت اشخاص غیردولتی و به استناد قانون اجازه تأسیس بانک‌های غیردولتی تأسیس یافته و از سال ۱۳۷۶ به صورت صندوق قرض‌الحسنهٔ رسالت فعالیت می ‌کرد و از سال 91 مجوز فعالیت در زمینه بانکی کشور را دریافت نموده است.

امروزه سامانه های اینترنتی به خوبی توانسته اند نقش خود را در پیاده سازی دولت الکترونیک ایفا نمایند.

سامانه اعتبارسنجی مرات imerat.ir

می توان گفت مهمترین مرحله در فرایند اعطای تسهیلات مالی و اعتباری، مرحله اعتبار سنجی متقاضی دریافت تسهیلات می باشد ، زیرا هنگامی که فردی برای اخذ وام مراجعه می‌کند، در صورتی که قرار است وامش تایید شود و اسناد ضمانتی از او گرفته شود، می بایست مستدل و مستند به سیستم اعتبارسنجی و امتیاز اعتباری باشد.

اعتبارسنجی و رتبه اعتباری از آن جهت اهمیت دارد که احتمال دارد فرد وام گیرنده نتواند به تعهدات خود عمل کند.

به ‌دلیل وجود این ریسک است که اعتبارسنجی و مدیریت ریسک اعتباری، یکی از مهمترین دغدغه‌ های اعتبار دهندگان از جمله بانک قرض الحسنه رسالت است.

سامانه مرات ، سامانه‌ ای در خدمت اعضای بانکداری اجتماعی بانک قرض ‌الحسنه رسالت می‌باشد تا به صورت غیر حضوری، ارزیابی شوند و توان بازپرداخت ماهانه اقساط و ظرفیت بدهی آن ‌ها محاسبه شود.

1589491686 اعتبا سنجی مشتری مرات - سامانه مرات irmerat.ir
سامانه اعتبارسنجی مرآت

از ویژگی ‌ها و مزیت ‌های سامانه اعتبارسنجی مرآت می توان به بالا بودن سرعت فرآیند اعتبارسنجی اعضا ، ارائه خدمات ارزیابی اعتباری ، استاندارد سازی و هماهنگ ‌سازی فرآیند اعتبارسنجی اعضا ، تعیین ظرفیت بدهی اعضاء براساس شاخص‌های اعتبارسنجی ، تعیین بهبود دهنده‌ های اعتباری متناسب با سطح اعتبار اعضا ، افزایش رضایت اعضا با توجه به صرف زمان کوتاه برای اعتبارسنجی ، محاسبه ریسک اعتباری و پیشنهاد راهکارهای مدیریت آن و قابلیت اتکای بالای خروجی‌ های اعتبارسنجی با توجه به مستند بودن اطلاعات و مدارک اشاره کرد.

به همین منظور و بر اساس بخشنامه های بانک مرکزی اعتبارسنجی پیش از پرداخت تسهیلات در کلیه بانکها و موسسات مالی و اعتباری الزامی بوده و نتیجه این اعتبار سنجی باید نقشی موثر در زمینه پرداخت و یا عدم پرداخت تسهیلات به وام گیرنده باشد.

بانک قرض الحسنه رسالت بر همین اساس اقدام به راه اندازی سامانه مرات کرده که بر اساس آن مشتریان پیش از اقدام به دریافت تسهیلات می توانند از نتیجه اعتبار سنجی خود را مطلع شوند.

مشتریان این بانک می ‌توانند با مراجعه به سایت مرات و تکمیل اطلاعات درخواستی که در مقاله ورود به سامانه مرات به تفصیل در این خصوص صحبت کردیم ، از جمله میزان حقوق دریافتی و مبلغ پرداخت تسهیلات اقساط و چندین اطلاعات دیگر به نتیجه مورد دلخواه بانک قرض الحسنه رسالت در زمینه میزان مدت بازپرداخت تسهیلات برسند.

اعتبارسنجی مشتری مرات چگونه انجام می شود ؟

در صورتی که شما از مشتریان بانک قرض الحسنه رسالت باشید و یا برای دریافت وام به شعب این بانک مراجعه کرده باشید حتما با این جمله مواجه شده‌اید که می بایست در سامانه مرات اعتبارسنجی شوید.
در مقاله ثبت نام سامانه مرات به تفصیل در خصوص نحوه ثبت نام در این سامانه صحبت کرده ایم. اما اعتبارسنجی مشتری مرات چگونه انجام می شود ؟
برای ثبت نام در این سامانه نیاز به ارائه اطلاعات از جمله شماره‌ حساب در بانکداری اجتماعی بانک قرض ‌الحسنه رسالت و نام و شناسه کانون که هم ‌زمان با افتتاح حساب آن ها را دریافت کرده اید دارید.

یکی دیگر از مدارک مهمی که برای اعتبار سنجی نیاز دارید، آپلود کردن مدرک مربوط به احراز شغل و درآمد تان مانند فیش حقوقی، حکم کارگزینی، جواز کسب و هر گواهینامه‌ ای که تأیید شغل و درآمد شما می باشد.

ثبت ‌نام شما از طریق کد ملی و شماره تلفن همراه انجام می‌شود و رمز عبور، از طریق پیامک و پست الکترونیک برای شما ارسال می ‌شود ، هر شماره تلفن همراه صرفاً برای یک متقاضی قابل ‌استفاده است ، همچنین شما از طریق اپلیکیشن مرآت نیز می‌توانید اقدام به ثبت‌نام در این سامانه کنید.

سامانه اعتبارسنجی مرآت مختص افراد حقیقی است و تمامی افرادی حقیقی بین 18 تا 80 سال که به فعالیت‌ های مختلف اشتغال دارند می‌توانند در این سامانه ثبت ‌نام کنند.

شاغلین دولتی و عمومی غیردولتی، شرکت ‌های خصوصی، مشاغل آزاد می ‌توانند برای اعتباری سنجی در سامانه مرآت عضویت پیدا کنند.

در صورتی که شما شغل دومی هم دارید، برای بهبود نتیجه اعتبارسنجی می‌توانید اطلاعات و مستندات شغلی و درآمدی شغل دوم خود را هم در سایت بارگذاری کنید.

پس از انجام فرایند ثبت ‌نام و تکمیل اطلاعات و مدارک لازم، امکان ثبت درخواست اعتبارسنجی در سامانه را دارید و فراموش نکنید که تا زمان دریافت نتیجه اعتبارسنجی امکان هیچ ‌گونه ویرایشی در اطلاعات خود را نخواهید داشت.

البته این امکان وجود دارد که هم‌زمان با بررسی درخواست شما توسط سامانه، پیامی مبنی بر اصلاح درخواست برای شما ارسال شود که می بایست به سایت مراجعه و ضمن اصلاح موارد خواسته‌شده، اطلاعات جدیدتان را ثبت کنید.

1589492089 سامانه اعتبا سنجی مرات imerat.ir  - سامانه مرات irmerat.ir
سامانه اعتبارسنجی مرات imerat.ir

فرایند اعتبارسنجی در سامانه مرآت کاملاً غیرحضوری و با سرعت بالایی انجام می‌شود.

از زمانی که شما درخواست اعتبارسنجی را در سایت ثبت می‌ کنید تا اعلام نتیجه آن حدود یک هفته طول می ‌کشد و اعلام نتیجه اعتبارسنجی به صورت پیامکی به شما اطلاع داده می‌شود.

شما برای اطلاع از نتیجه و جزئیات اعتبارسنجی انجام‌شده باید به سایت مراجعه و بعد از ورود به صفحه شخصی خودتان، از وضعیت پرونده خودتان مطلع شوید. با توجه به این که فرآیند اعتبارسنجی، مستلزم انجام فعالیت‌ های متعددی از سوی کارشناسان مختلف است هزینه بیست هزارتومانی برای عضویت در سامانه مرآت و انجام امور مربوط به آن لازم است.

ضمن این که مدت‌زمان اعتبار گواهی اعتبارسنجی یک سال است و پس از یک سال، لازم است مجدد تقاضای اعتبارسنجی داده شود. نتیجه اعتبارسنجی که برای شما ارسال می‌شود دارای سه بخش توان بازپرداخت اقساط، ظرفیت بدهی و سقف تعهد است.

توان بازپرداخت ماهیانه اقساط : حداکثر مبلغ قسطی که شما می‌توانید به‌صورت ماهیانه پرداخت کنید و مبلغ جمع اقساط کل وام‌های شما در بانک نمی‌تواند از این عدد بیشتر باشد.
ظرفیت بدهی : حداکثر مبلغ وامی که در صورت داشتن شرایط لازم در بانک، شما می‌توانید دریافت کنید.
سقف تعهد : حداکثر مبلغی که می‌توانید تعهد دیگران را بپذیرید و درواقع ضامن دیگران شوید.

علاوه بر نتیجه اعتبارسنجی، رتبه ‌بندی متقاضی در سامانه مرآت نیز صورت می ‌گیرد که شامل رتبه‌های ممتاز، کاملاً متناسب، متناسب و نامتناسب خواهد بود.

ممتاز: عدم نیاز به ارائه بهبود دهنده اعتباری ( چک یا سفته )

کاملاً متناسب : نیاز به ارائه یک بهبوددهنده اعتباری (یک فقره چک و یک نفر متعهد معتبر، برای امضای پشت چک)

متناسب : نیاز به ارائه یک فقره بهبوددهنده اعتباری ( چک یا سفته ) توسط خودتان و یک فقره چک یا سفته توسط یک نفر متعهد معتبر.

نامتناسب : افرادی در این طبقه قرار می‌گیرند که اقساط وام‌ های قبلی خود را با تأخیر پرداخت کرده‌اند و رفتار اعتباری مناسبی نداشته‌اند. به همین دلیل امکان استفاده از خدمات سامانه مرآت برای ایشان وجود ندارد و در صورت بهبود رفتار اعتباری، در آینده امکان استفاده از خدمات اعتبارسنجی مرآت فراهم خواهد بود.

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *